Friday, June 06, 2014

May in Photos

Hi there! I almost forgot to make a post about May! How is it possible?!
Hej! Prawie zapomniałam o poście Majowym! Jak to możliwe?!

Ok let's start with the sum-up! As always, we I visited the countryside with my A., this month even two times! We love being there, we feel like on short holidays! And we opened our grill season!
Ok, zacznijmy to podsumowanie! Jak zwykle byłam z moim A. na wsi, w tym miesiącu nawet dwa razy! Uwielbiamy tam być, czujemy się jak na mini wakacjach! I w końcu otworzyliśmy sezon grillowy!
 May was another month full of learning (and pretending :P). At the end of the month, we had our first exams.. can you believe that we had over 7kg of dictionnaries for one of them?! No I can say that I really love my car! On the 21st May, one of my favourite authors published "The Murder of Crows" in a polish version.. I bought it immediately but still didn't have time to start reading ;( That's just not fair!
Maj znowu był pełen nauki (lub udawania, że się uczę :P). Pod koniec miesiąca mieliśmy pierwsze egzaminy w tym semestrze.. dacie wiarę, że mieliśmy ponad 7kg słowników?! Teraz mogę szczerze powiedzieć, że kocham swoje auto! Jedna z moich ukochanych autorek wydała kolejną książkę 21 maja.. oczywiście od razu ją kupiłam! Tylko że jeszcze nie zaczęłam jej czytać, bo nie mam czasu :( to jest totalnie nie fair!
 There were a lot of sunny days.. and a lot of rainy.. but I tried to take advantage of all the warm days! I visited Pogoria Lake with my dog, who saw it for the first time. Lunar leant to swim! It was such an amazing thing to see! Ok, I know I'm exagerating but I really love my dog! :P
Było sporo ciepłych dni.. i sporo też padało.. dlatego korzystaliśmy ze słoneczka ile się dało! Byłam z Lunarem na Pogorii, pierwszy raz widział jezioro. Nauczył się pływać! Nawet sobie nie wyobrażacie jakie to piękne! :d Taaa.. wiem, że zwariowałam i przesadzam, ale ja naprawdę kocham tego psiaka! :P
 The strawberry season is here!! I don't really like eating them, but I LOVE coctails! They are one of the best tastes of summer! As I don't have much time for sewing, I crochet a bit. But just a bit :).
Sezon na truskawki już jest!! Samych truskawek jeść za bardzo nie lubię, ale kocham koktajle! To jeden z moich ulubionych smaków lata! No i jako że nie mam zbyt dużo czasu na szycie to szydełkuję troszkę. Ale tylko troszeczkę :).
 May was really an amazing month. I spent some wonderful time with my A., my dog and with my friends (at last! I haven't seen them or ages!). Can't wait for July - I will have a lot of free time.. to do everything I love.
Maj był naprawdę świetnym miesiącem. Spędziłam cudowny czas z moim A., pieskiem i znajomymi (których w końcu zobaczyłam, po dłuugiej przerwie!). Nie mogę się doczekać lipca - wtedy będę mieć dużo czasu na przyjemności!
If you want to know what is going on in my sewing/crocheting etc. life (and my real life) just follow my page on Facebook, I post something new almost every day! :)
Jeśli chcecie wiedzieć co się dzieje w moim szyciowym/szydełkowym itp. życiu (i tym normalnym też) to polecam mojego fanpejdża - staram się publikować coś codziennie! :)

Have a wodnerful June,
Mam nadzieję, że czerwiec będzie cudownym miesiącem,
marysza

3 comments:

  1. I'm glad that May has been a great month for you :)
    I don't really have free time recently because of my exams either, but the tough ones are already done.
    I'll keep my fingers crossed for you for the rest of the exam period! :)

    ReplyDelete
  2. Koze Love <3 i jednoczę się z Tobą w truskawkowych koktajlach - są lepsze od samych owoców :)

    ReplyDelete

Thank you for your comment! <3

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...