Friday, October 21, 2011

Vintage Blue Set + Tote

 I promise! It's the last wallet set for this month! I won't be boring you with them more! As you can see photoas are awfull.. well.. what can I say. I'm not a photograph, I'm trying my best but sometimes my camera just doesn't cooperate with me.. o.O
Vintage blue flowery fabric.. Looks better in reality..
 And a nice vintage lace.. :)
 Lovely wooden button.. wish I had more of them! :)
 And not a vintage blue lace inside the wallet. I had no idea what to put inside.. and it looked so bald! So I picked this thick blue lace :)
I really really promise It's the last one this month! Now I want to make only notebooks for my shop.. Christmas is close.. (well in mind of people who own shops!) so I have to add some good to my etsy. Hope you will like my new projects! :)

------------------------------------------------------------------------------------------------------

And something super ugly now! Two days ago I had a biiig headache.. but I just couldn't like down and do nothing.. so I started to sew.. something simple.. but omg.. what a bad sewing day was that day! Eeeek! Look what a monster I created!
It's a tote for books which don't fit to my handbag when I go to school.. I really really hate it! I can't believe I made something so crappy! Ehh :( I want to make a new one soon, cuz this one is really.. really.. bad!

What do you think about it? But seriously! ;p

xxxx

9 comments:

 1. jak zwykle same śliczności:) torebki bombowe:)

  ReplyDelete
 2. torebka sama w sobie nie jest zła ani brzydka, nie widzę w niej nic aż tak ochydnego ;) mi osobiście przeszkadzają te ponaszywane prostokąty z wypisanymi nazwiskami, nie umiem wytłumaczyć, ale coś nie tak... Może bez napisów byłoby lepiej, nie wiem... Ale gust jest bardzo subiektywny, więc komuś innemu może wydać się urocza :)
  Ja mam taką zasadę, że jak się czuję źle, choćbym bardzo wtedy chciała szyć, nie biorę się za to, bo nic dobrego z tego nie wychodzi i tylko zła na siebie jestem, że tu nie wyszło, tam krzywo itp. lepiej pospać, obejrzeć film lub poczytac sobie książkę :) Pomyśleć, porobić projekty, porysowac, ale nieszyć!!!
  Pozdrawiam

  ReplyDelete
 3. nie wiem co masz do tej torby hahha , ale mnie sie bardzo podoba, serio :))))

  ReplyDelete
 4. Honestly, mnie sie ona bardzo spodobala zanim jeszcze przeczytalam opis. Bardzo kolorowa i tak lekko artsy. Jak dla mnie swietna!

  ReplyDelete
 5. A ja powiem tak : podoba mi sie to ze ma te kontrasty, A nie podoba to że ucha małe ;P

  ReplyDelete
 6. świetna torba! podoba mi się koncepcja i wykonanie! kolory dają po oczach - cuuuuuuudnie!
  no i ten niebieski zestawik - nigdy mi się nie znudzi!

  ReplyDelete
 7. Ten portfel jest najładniejszy ze wszystkich do tej pory,a torba też jest fajna. Baaardzo młodzieżowa ;)

  ReplyDelete
 8. nie wiem co mi się w torbie nie podoba, ale faktycznie coś jest nie tak. Zwykle lubię bijące po oczach kolory i wzory, ale w tym wypadku nie bardzo.

  ReplyDelete
 9. ale z Ciebie czarodziejka!!!!!!!

  ReplyDelete

Thank you for your comment! <3

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...